zaloguj się załóż konto

Koniki Polskie

Związek Hodowców Koników Polskich

XI Święto konika polskiego Majdan - Wojnowo

12 i 13 sierpnia w Wojnowie/Majdan k. Rucianego Nidy odbędzie się XI Święto Konika Polskiego.

Zgłoszenia do udziału w zawodach o Memoriał Prof. Tadeusza Vetulaniego przyjmują i informacji udzielają  organizatorzy: Anna i Sławomir Niedbalcy, (87 4257206, 507 890 734), Stowarzyszenie Przyjaciół Wojnowa, W-MZHK Olsztyn (89 5359581)

 

PROGRAM

Piątek 12.08.2011  MAJDAN

godz. 9.00

- rajd – „SZUMI DOKOŁA LAS”

godz. 15.00

- prelekcja plenerowa o koniku polskim

 

Sobota 13.08.2011  MAJDAN

godz. 9.00

- próba terenowa –„NA MAZURSKIM SZLAKU”

- wyścig – „Z ROZWIANĄ GRZYWĄ”

- prelekcja plenerowa o koniku polskim

 

 Sobota 13.08.2011  WOJNOWO (boisko szkolne)

godz. 16.00

- rozpoczęcie FESTYNU

- dekoracja uczestników WKKP

- pokaz jazdy konnej, tresury i kaskady

- stoiska (rzemiosło artystyczne, wiklina, malarstwo koni, kowalstwo itp.)

- wystawy fotograficzne

- gry, zabawy i konkursy dla dzieci

- przejażdżki na konikach

godz. 19.00

 • pożegnanie koników

 • ZABAWA

 

 

Uczestników zawodów obowiązuje REGULAMIN WKKP 

 

http://konikpolski.pl/index.php/pokaz/artykul_prev/84


zaloguj się aby dodać komentarz

 • Stefan Stefan24/08/2012 Święto Konika Polskiego w Wojnowie

  W Wojnowie już 11 raz odbyło się Święto Konika Polskiego. Ciekawe jest to, że najwięcej informacji na ten temat jest na stronie www.babciapolka.pl Wystarczy wpisać w babciną wyszukiwarkę słowo kluczowe Konik Polski lub Wojnowo i pokażą się wszystkie teksty. Jesttam cała, dziesięcioletnia historia tego święta bardzo starannie opracowana.Polecam - Stefan Zubczewski

 • Stefan Stefan24/08/2012 XII Święto Konika Polskiego w Wojnowie

  XII Święto Konika Polskiego w Wojnowie
  Święto odbyło się, jak zwykle w drugi weekend sierpnia, czyli 17 i 18 2012 roku. Gwoździem programu każdego Święta jest Wszechstronny Konkurs Konika Polskiego będący też Memoriałem Profesora Tadeusza Vetulaniego. Impreza zorganizowana została staraniem Anny i Sławomira Niedbalskich, hodowców koników polskich.

  Tegoroczny Konkurs wygrała 17. letnia Aurelia Ochenkowska na swym koniku – Lilijce M z klubu Potkufka. Jest to jej już drugie zwycięstwo, gdyż rok wcześniej, to również ona zajęła pierwsze miejsce, startując na innej swej klaczy - Niapirze M. Obie klacze zostały przez nią wychowane od źrebaka.

  Pogoda dopisała. Na Majdan, osadę położoną w gminie Ruciane-Nida do gospodarstwa państwa Niedbalskich już we czwartek zaczęły zjeżdżać przyczepy z konikami. Zawodnicy rozbili namioty dla siebie, koniki wypuszczono na łąki. Udział w Konkursie zawsze był i jest bezpłatny. Pieniądze na niezbędne wydatki (plakaty, materiały biurowe, puchary dla zwycięzców, żywność dla uczestników itp.) organizatorzy zdobywają od sponsorów. Cała praca, czyli przygotowanie zawodów, sędziowanie, gotowanie, sprzątanie odbywa się nieodpłatnie. Ance i Sławkowi pomagają przede wszystkim ich dzieci, ale także dalsza rodzina (bratowa, siostra) i koledzy. Na Majdańskim podwórku pojawiają się zatem długie stoły, ławy oraz kuchnie polowe. Co roku warzą się w nich smakowite zupy z mięsną wkładką (zawsze jest wśród nich grochówka), na półmiskach rosną góry naleśników. Zawodników bywa co prawda tylko około 20 lecz razem z nimi przyjeżdżają rodzice młodych jeźdźców, żony oraz narzeczone starszych, koledzy, turyści, osoby nie wiadomo skąd… całe to towarzystwo jest smacznie karmione.
  Pomysł organizowania tej imprezy powstał w głowach państwa Anny i Sławka Niedbalskich, hodowców koników polskich i założycieli Klubu Turystyki Jeździeckiej PTTK „Laszka”. Od początku zależało im (zwłaszcza pani Ani) aby nie były to wyłącznie zawody, a również spotkanie o charakterze towarzyskim, promujące koniki polskie, podczas którego rozgrywane są konkursy. Stąd właśnie konkurencjom towarzyszą pogaduchy przy ognisku, zupa z kotła, prelekcje na temat koników polskich, a w sobotę po południu festyn we wsi Wojnowo.
  Pierwsze Święto miało miejsce w 2001 roku i trwało tylko jeden dzień, ale w 2003 Sławek Niedbalski wymyślił formułę dwudniowych zawodów, która okazała się tak dobra, że powtarzana jest rok rocznie. Jest to WKKP – Wszechstronny Konkurs Konika Polskiego, od 2005 roku nazywany dodatkowo Memoriałem Profesora Tadeusza Vetulaniego. W tym roku mieliśmy zatem XII Święto i VIII Memoriał.
  WKKP rozpoczyna się w piątek
  Jest to rajd „Szumi dokoła las” po leśnych drogach Puszczy Piskiej w obrębie Nadleśnictwa Strzałowo. Trasa jest wcześniej wytyczana, a podczas rajdu doglądana przez straż leśną. Ma ok. 20 km długości, kształt pętli, którą trzeba przejechać trzy razy. Sztuka polega na tym, aby pokonać trasę w najkrótszym czasie, a jednocześnie nie zmęczyć koni. Tętno konia na mecie nie może przekraczać 60 uderzeń na minutę po 15. minutowym odpoczynku. Zwierzęta są badane przez lekarza weterynarii (zawsze jest to pan Zbigniew Wróblewski) przed startem i po zakończeniu rajdu. W tym roku rajd wygrała Joanna Aurelia Ochenkowska na trzyletniej klaczy Lilijce M, osiągając czas 1:13.45. Poprawiła rekord z poprzedniego roku o 10 minut. Sędzia główny zawodów pan Adam Domżała bardzo chwalił wytrenowanie konia oraz postawę amazonki i powiedział, że wcale się nie zdziwi, gdy za rok Aurelia pojedzie rajd w czasie krótszym niż godzina.
  W sobotę odbywają się dwie konkurencje
  Są to próba terenowa „Na mazurskim szlaku” oraz wyścig na dystansie 400 metrów „Z rozwianą grzywą”. Konkurencje przedzielane są prelekcją. W latach poprzednich wygłaszał ja pan prof. Zbigniew Jaworski, wielki znawca koników, także żyjących na swobodzie, w tabunach, w Puszczy koło Popielna. W tym roku prelegentem był pan Adam Domżała, główny sędzia zawodów. Mówił o treningu koników, o tym jakie cechy powinien posiadać koń, którego chcemy wytrenować na zwycięzcę zawodów. Dodał jednak, że nie to musi być dla miłośnika koników polskich najważniejsze. Można bowiem startować na swoim ulubieńcu, zakładając, że tylko ukończy się wszystkie konkursy. Z takim właśnie nastawieniem od lat startuje pan Kazimierz Krawczyk (najstarszy uczestnik zawodów) na swym przyjacielu (jak nazywa ogiera) Borowiku z klubu Mąki. W tym roku zajęli 12 miejsce, lecz obaj wyglądali na zadowolonych. Zawsze bowiem praca z konikiem poprawia kondycję i zwierzęcia, i jeźdźca, co każdemu z nich wychodzi na zdrowie, a jeszcze dodatkowo może dać satysfakcję w postaci przyzwoitych wyników w konkurencjach sportowych.

  Koniki w próbie terenowej, odbywającej się na malowniczych pagórkach majdańskich, musiały pokonać 16 przeszkód takich jak otworzenie bramki, przejście przez mostek, slalom między tyczkami, skok przez przewróconą kłodę itp. Najlepszy wynik osiągnął Notatnik z klubu Rudziczki pod Janem Osmanem Płońskim.
  Najwięcej emocji, zwłaszcza widzom, dostarcza wyścig „Z rozwianą grzywą”. Trzeba powiedzieć, że koniki polskie nie lubią się ścigać. Już samo namówienie ich do startu, a potem do galopu wymaga dużej sztuki. Zdarzają się jednak zawodnicy cwałujący naprawdę z rozwianą grzywą. Takim zawodnikiem był zwycięzca wyścigu Orfik ze stacji badawczej PAN w Popielnie pod Jowitą Jaworską, dystans 400 metrów prowadzący po łące wokół dużej kępy drzew pokonał w czasie 34, 72 sekundy. Tuż za nim była Nikita z Janowa pod Katarzyną Jóźwiak: 36, 37. Trzeci - Jaskier z KTW Krutyń pod Anną Lesicką: 38, 99.
  Festyn
  Po zawodach koniki i ludzie przenieśli się do Wojnowa, gdzie na boisku dawnej szkoły podstawowej odbyło się zakończenie zawodów, dekoracja zawodników i rozpoczęcie festynu czyli zabawy połączonej z kiermaszem. Zjawili się oficjalni goście, wśród nich burmistrz miasta i gminy Ruciane - Nida pan Zbigniew Opalach, jego zastępca pan Zdzisław Stecka. Organizatorami Święta byli: Związek Hodowców Koników Polskich, Burmistrz Rucianego – Nidy, Stowarzyszenie Przyjaciół Wojnowa i Klub Turystyki Jeździeckiej PTTK „Laszka”.
  Tekst - Zofia Zubczewska

  PS. Więcej o Świętach Konika Polskiego (Historia, zawodnicy, konie, liczne zdjęcia) można przeczytać na stronie WWW.babciapolka. Słowa kluczowe: konik polski lub Wojnowo.

  Wkrótce na www.babciapolka.pl obszerniejszy reportaż i zdjęcia


Odwiedź nas na Facebooku!Redakcja | Ochrona prywatności | Mapa strony | Kontakt | Archiwum Copyright 2019 KONIKI POLSKIE